B FORMLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME


1-VUK. 523 nolu Tebliği gereği, ay sonuna kadar verilmesi gereken Temmuz ayına ait Ba-Bs Formlarına e-belge olarak düzenlenen (e-fatura, e-arşiv fatura) alış ve satış faturaları dahil edilmeyecektir.

2-Yeni format için BDP programı güncellenmiştir, ilgili aya ait formların gönderilmesi için güncelleme yapılması gerekmektedir.

3-5.000.TL limit aşımının hesabında hem e-belge hem de kağıt ortamında düzenlenen faturalar hesaplamaya dahil edilecektir. Limit aşıyor ise sadece KAĞIT ortamında düzenlenen faturalar B formlarına dahil edilecek olup e-belge (e-fatura, e-arşiv fatura) olarak düzenlenen faturalar formlara dahil edilmeyecektir.

4-Bildirim verme yükümlülüğü bulunan ancak, tüm alış ve satışları (e-belge ve Kağıt fatura toplamı) 5.000.-TL haddin altında kalan veya tamamı e-belge olarak düzenlenen belgelerden oluşan mükelleflerin, bildirimlerini “Ba/Bs bildiriminde beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır.” kutucuğunu işaretlemek suretiyle vermeleri gerekmektedir.

5-Örnek: A işletmesine 2021/Temmuz dönemi içerisinde, B firması tarafından KDV hariç 4.800 TL tutarında e-Arşiv Fatura ve her biri 150 TL tutarında 2 adet kâğıt ortamında fatura düzenlenmiştir. Söz konusu mükellefe, aynı ay içerisinde B firmasınca düzenlenen belge tutarı toplamı KDV hariç (4.800+150+150) 5.100 TL olduğundan, A işletmesi B firmasından yaptığı alımlara ilişkin olarak 2021/Temmuz dönemi Form Ba bildiriminde sadece kâğıt ortamında düzenlenen 2 adet belgeyi, KDV hariç toplam 300 TL olarak bildirecektir.

6-VUK. 523 nolu Tebliği görüntülemek için tıklayınız.

  • Sosyal Medyada Paylaş