2014 Yılı için e-Beyanname Gönderme Sözleşmeleri Yenilenecektir.


2014 Yılı için e-Beyanname Gönderme Sözleşmeleri Yenilenecektir.

ARACILIK VE SORUMLULUK SÖZLEŞMELERİ İLE İLGİLİ DUYURU

Sayın Üyemiz                                                                                                                        08/01/2014

Gelir idaresi Başkanlığının 03/01/2014 tarihli İnternet Vergi Dairesi bölümünden yapmış olduğu duyuruya göre, VUK 405 nolu tebliğ gereği, e-beyanname göndermek için daha önce sisteme girilmiş olan Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmelerinin 2014 yılı için defter bilgilerini de içerecek şekilde yeniden girilmesi istenmektedir.

Buna göre; sistem, mevcut sözleşmeleri güncellemeye izin vermediğinden, Meslek Mensuplarının müşterileri ile yapmış oldukları Aracılık Sorumluluk Sözleşmelerini yeni formata göre yeniden düzenleyip sisteme girmeleri gerekmektedir.

Aracılık ve  Sorumluluk Sözleşmelerinin sisteme yeniden girilmesi işlemleri;

-          Meslek Mensubu Kendi şifresi ile internet vergi dairesine giriş yapacak

-          Bilgi giriş kısmından e-beyanname yetki bilgileri kısmına girecek

-          Buradan işlem yapmak istenilen mükellefe ait sistemdeki mevcut sözleşmeye girilip açılan sayfanın en sonunda yer alan “Bu Aracılık ve Sorumluluk sözleşmesinin süresi sona ermiş ise buraya tıklayınız” linkine tıklanıp, sona erme tarihi ve onay kodu da girilerek mevcut sözleşme sona erdirilecek

-          Mevcut sözleşmeyi sona erdirme işleminden sonra yine sayfanın en sonunda, “bu mükellef ile sözleşme yenilemek için tıklayınız” linkine tıklanarak eski sözleşmedeki bilgilerin yeniden getirilmesi sağlanacaktır.

-          Açılan yeni sözleşme bölümüne, yeniden hazırlanan Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesinin tarih ve numarası ile yeni hazırlanan Mesleki Hizmet Sözleşmesinin tarih ve numarası girilecek.

-          Defter bilgileri bölümüne ise; defterin dönemi, çeşidi, tasdik tarihi, Noterin TC Kimlik numarası ve yevmiye numarası girilerek onaylanacaktır.

 

Çalışmalarınızda Başarılar Dilerim.

Saygılarımla,

S. İlker ÖZOKCU

Başkan

 

İlgili Sözleşme Yenileme sisteminin resimli anlatım dökümanı için lütfen tıklayınız.


  • Sosyal Medyada Paylaş